Niekochalni. Lęk przed bliskością - Andrzej Gryżewski, Sylwia Sitkowska Recenzja 


Autor: Andrzej Gryżewski, Sylwia Sitkowska
Tytuł: Niekochalni. Lęk przed bliskością 
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020.08.11
Liczba stron: 304
Ocena: 7/10



                             Opis:



Jak pozbyć się lęku przed bliskością i być wreszcie szczęśliwym
Od ponad dziesięciu lat lawinowo rośnie liczba singli. Coraz więcej osób ma problemy ze stworzeniem satysfakcjonującego związku. Nie sprzyja temu zawrotny pęd życia, jego konsumpcyjny styl przekładający się na relacje międzyludzkie, a także coraz powszechniejsze uzależnienie od portali społecznościowych.

Jak się jednak okazuje, jednym z głównych powodów życia w samotności, czasem głęboko ukrytym, jest lęk przed bliskością.

Książka Niekochalni. Lęk przed bliskością Andrzeja Gryżewskiego, seksuologa i psychoterapeuty, oraz Sylwii Sitkowskiej, psycholożki i psychoterapeutki, poświęcona jest tej dojmującej bolączce naszych czasów.

Jak rozpoznać problem? Jakie ma on podłoże? Jak wpływa na seks i miłość? Jak wreszcie znaleźć partnera? Na wszystkie te pytania, a także wiele innych, znajdziesz odpowiedź w Niekochalnych.

Andrzej Gryżewski – Seksuolog, psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) oraz certyfikowany edukator seksualny. Wieloletni współpracownik prof. dr. hab. Zbigniewa Lwa-Starowicza w Instytucie Seksuologii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Ekspert w wielu audycjach i programach telewizyjnych poświęconych seksualności. Regularnie gości na łamach wielu czasopism, m.in. „Wysokich Obcasów Extra” oraz „Zwierciadła”. Autor i współautor książek, m.in. bestsellerowej Sztuki obsługi penisa, Macho. Instrukcja obsługi oraz Być parą i nie zwariować (REBIS 2019). Założyciel Gabinetu Psychoterapii Seksualnej „CBTseksuolog.pl”.
Sylwia Sitkowska - Psycholożka i psychoterapeutka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie SWPS, Szkołę Terapii Poznawczej i Behawioralnej w CBT EDU, kurs pomocy psychologicznej w Ośrodku INTRA, szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz szereg innych szkoleń. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Właścicielka poradni psychologicznych Przystań Psychologiczna oraz poradni psychologicznych online – Przestrzeń Pomocy oraz E-poradnia. Założycielka Szkoły Treningu Umiejętności Społecznych dla profesjonalistów. Nauczycielka akademicka Uniwersytetu SWPS. Ekspertka w wielu audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Od lat współpracuje z magazynem „Twój Styl”. 




              Pierwszy raz stykam się z twórczością Andrzeja Gryżewskiego, Sylwii Sitkowskiej i zaciekawiła mnie ta lektura. 
                        Autorzy opowiadają, o istnieniu czterech różnych stylów przywiązania w życiu: bezpieczny, unikający, lękowo- ambiwalentny, zdezorientowany. Myślę, że coś w tym może być, aczkolwiek wydaję mi się, że nie stanowi to reguły....
"Dotychczas panowała opinia, że raz wykształcony styl przywiązania pozostaje niezmienny do końca życia. Najnowsze badania mówią jednak o tym, że styl przywiązania może się zmieniać. Okazuje się, że zmieniają się więc na skutek różnych życiowych wydarzeń. Jeśli poczujemy się bardzo oszukani, istnieje ryzyko, że pojawi się u nas jakiś rys stylu unikającego. Jeśli — mając styl bezpieczny- "niechcący" wybierzemy partnera z innym stylem przywiązania, może się zdarzyć, że pod wpływem silnych przeżyć przejmiemy elementy jego stylu."
                           Autorzy potwierdzają, że dzieciństwo oraz wcześniejsze przeżycia, dobre, jak i te złe wpływają na dalszą przyszłość. We wczesnych okresach życia to, czego doświadczyliśmy i czego nam zabrakło, poniekąd kształtuje się, nawet jeśli tego nie pamiętamy...
                              Zainteresowała mnie jednak najbardziej tematyka zdrad, która jest dla mnie samej niemoralna i okrutna...
"Sylwia: A jaki ty masz stosunek do zdrady?"
Andrzej: To zależy. Widzę w niej ogromne plusy i ogromne minusy.
Sylwia: Brzmi ciekawie. Zwłaszcza plusy."
Oraz że bliskość, zarówno fizyczna, jest bardzo ważna, jak i zgadzam się...
"Bez względu na to, czy to prawda, czy mit, bliskość fizyczna ma olbrzymie znaczenie dla dobrego życia."
                        Ale czy to jest powód, żeby...
"Tak. Wyobraź sobie, że najistotniejsza jest jakoś bliskich relacji, to, w jaki sposób para radzi sobie ze zdradą, a nie to, czy ona wystąpi w związku, czy nie. Nie jest to bynajmniej zachętą do skoków w bok. (śmiech) Poradzenie sobie zdradą jest jednak bardzo trudne dla większości związków." 


Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Rebis.

Komentarze

Popularne posty