Jestem córką Szejka - Laila Shukri

Autor: Laila Shukri
Tytuł: Jestem córką Szejka 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Ilość stron: 400 
Data wydania: 2021.10.12
Ocena: 10/10



                          Opis:


Poruszająca historia córki jednego z najbogatszych szejków.

Córki szejków od najmłodszych lat otoczone są niewyobrażalnym luksusem i liczną służbą. Wiodą bajkowe życie, nie martwiąc się o sprawy dnia codziennego. Noszą najdroższe ubrania, buty, torebki i biżuterię, podróżują do najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, a jako prezenty otrzymują okazy dzikich zwierząt, które stają się ich domowymi pupilami oraz warte miliony dolarów supersamochody, produkowane w kolekcjonerskich, limitowanych do kilkunastu sztuk seriach.

Laila Shukri opowiada historię najlepszej przyjaciółki swojej córki. Jak wygląda życie córek szejków? Czy są one szczęśliwe? Jakie sekrety skrywają? I jaką cenę przychodzi im płacić za życie w luksusie?

Amira jest jedną z tych pochodzących z wpływowych arabskich rodów dziewczyn. Niestety, z biegiem lat coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że żyje w złotej klatce, która atrakcyjnie wygląda tylko z zewnątrz… Kiedy spotyka miłość swojego życia, wie, że bogactwo może stać się jej przekleństwem.

Barwny świat Wschodu, ociekający przepychem, a zarazem pełen zatrważających tajemnic, w najnowszej książce Laili Shukri, która zdradza tajemnice córek szejków i stawia podstawowe pytanie: Czy wielkie pieniądze potrafią dać prawdziwe szczęście?
              
           



           Amira, tak, jak jej bracia chce sama o sobie decydować, bo twierdzi, że, jak jest"ulubienicą" swojego ojca to będzie mogła sama o sobie decydować.
"Nie miałam żadnej możliwości zmiany surowej mojego ojca."
Szczerze współczułam głównej bohaterce nie tylko tego, że wychowywała się w kraju, gdzie tak naprawdę kobiety nie mają żadnych praw, a jeżeli mają, to są to bardziej "przywileje", które otrzymują żony i kobiety z rodzin bogatych i wysoko postawionych mężczyzn, tak jak to było w sytuacji głównej bohaterki, w tym przypadku swojego ojca, który był szejkiem.
Chociaż czy to były przywileje... Czy raczej zamknięcia w złotej klatce? 
"Nie wiedziałam, jak bardzo się myliłam."
Według mnie zdecydowanie to drugie.
                            Zacznę od tego, że Amira dla swoich rodziców była "towarem" oraz "źródłem dochodów", ponieważ dbali tylko o reputację, jaką mieli w społeczeństwie oraz o wydaniu jej za mąż.
"- Ty wiesz, ile jest u nas niezamężnych dziewczyn? Nawet prasa o tym pisze." 
Nie zważając na to, co ich własne dziecko czuje. Wiecie, ja rozumiem, że to jest inna kultura, ale to jest moim zdaniem "handel żywym towarem" i "licytacja kobiet, dziewczyn, a nawet dziewczynek na przyszłą żonę", a jest XXI wiek.  
                                  Po drugie, jak pomyślę, że to się stało naprawdę i mówię również o innych książkach pióra Laili Shukri, szczerze mnie to przeraża, a jednocześnie fascynuje i ciekawi, te wszystkie historie i wydarzenia z Bliskiego Wschodu są owiane tajemnicą
Tak naprawdę nie mówi się o tym, a powinno. I to dużo. W krajach muzułmańskich panują restrykcje i prawa, które budzą skrajne emocje i myślę, że nie tylko w Arabii Saudyjskiej.
"Przestarzałe- i śmiertelne- przekonanie, że >>honor<< tkwi w ciałach i zachowaniach kobiet, wciąż przeważa w Pakistanie, a przeprowadzenie zmian tylko w prawie nic nie da, skoro sprawcy >>honorowych<< zabójstw wciąż działają bezkarnie." 
                Bardzo mi się podobała lektura. To moja pierwsza styczność z Lailą Shukri i nie ostatnia. Dużo się dowiedziałam. Cieszę się, że autorka przelała na papier tyle faktów i informacji 
"W oświadczeniu stwierdzono również, że;; patriarchat, który podtrzymuje codzienny seksizm, to ten sam patriarchat, który jest używany do usprawiedliwienia, popierania i popełniania>>zabójstw honorowych<<. Żaden z nich nie jest akceptowalny""****. 






Komentarze

Popularne posty