Moc szacunku - Reinhard Haller Recenzja

Autor: Reinhard Haller 
Tytuł: Moc szacunku
Tytuł oryginału:
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022.01.17
Ilość stron: 320
Ocena: 7/10




                             Opis:


Zatroszcz się o siebie, korzystając z mocy szacunku

Dziś, gdy żyjemy w świecie emocjonalnego chłodu, coraz bardziej naznaczonym egocentryzmem, tęsknimy za życzliwym zainteresowaniem ze strony innych ludzi. Potrzebujemy miłości i pochwały. Potrzebujemy pozytywnego wzmocnienia, by móc budować silne poczucie własnej wartości, rozpoznawać swoje emocje oraz pokonywać kryzysy i wychodzić z trudnych sytuacji. Pragniemy szacunku i bardziej niż kiedykolwiek wcześniej tęsknimy za jego ożywczą siłą.

Odkryj, jak działa szacunek, i zacznij:

przychylnie traktować innych, nawet jeśli bardzo się różnicie
strzec poczucia własnej wartości
wykorzystywać pozytywny odzew ze strony ludzi – to wzmocni twoją pewność siebie i charyzmę
Gdy zaczniesz obdarzać szacunkiem innych, jego moc będzie rezonować w tobie!







                                      Dzieciństwo oraz miłość i poczucie bezpieczeństwa we wczesnych latach ma ogromny wpływ na dalsze życie, ponieważ w tym etapie ma się wiele ważnych wspomnień i poniekąd wpływa to na charakter i postępowania człowieka.
„Im bardziej zaopiekowane czuje się dziecko, tym większa będzie jego pewność siebie, a im bezpieczniej się czuje, tym bardziej empatyczne będą jego późniejsze reakcje emocjonalne”.
                       Empatia w dzisiejszych czasach występuje bardzo rzadko, ponieważ społeczeństwo jest nastawione do siebie chłodno i negatywnie. 
Czy jest jakieś wyjście, żeby było jej więcej?
„Empatia obejmuje również ogólną umiejętność dostrzegania życia wewnętrznego innych osób. Dopiero to pozwala rozpoznać i zrozumieć myślenie, odczuwanie, motywację oraz charaktery innych ludzi, oraz empatycznie na nie reagować”.
                     Autorka przelała na papier problem dotyczący mobbingu, który na porządku dziennym ma miejsce coraz częściej.
„Mobbing może mieć gwałtowny charakter, na przykład w postaci niszczenia materiałów służbowych lub molestowania seksualnego. Najczęściej jednak stosowany jest mobbing werbalny lub niewerbalny, a w ostatnich latach również coraz częściej cybermobbing, czyli deprecjonowanie lub ośmieszanie innych w sieci”
             Po trzecie książka mówi o szacunku do starszych, którego w ogóle nie ma. 
 „Deprecjonowanie osób starszych zaczyna się od bezkrytycznego uwielbienia młodości i kierowania reklam wyłącznie do ludzi młodych, widać je w ogłoszeniach o pracy, które w ukryty (ponieważ prawnie zabroniony) sposób dyskryminują osoby starsze, a kończy się na ich izolacji”.
                                                 Na świecie, jak i w społeczeństwie szacunek jest na poziomie minimalnym. Oczywiście poczucie własnej wartości, którego jest kilka rodzajów i pewność siebie można zbudować.
 „Poczucie własnej wartości może być wysokie lub niskie, stabilne lub niestabilne, pewne lub kruche”.                    Ważne jest, żeby mieć szacunek do samego siebie. „Ponadto szacunek wykazuje pewną dwoistość. Jego oddziaływanie, jak wspomniałem we wstępie, jest ukierunkowane w dwie strony – jest korzystny dla innych, a równocześnie podnosi nasze poczucie własnej wartości. Im większą wartość przypisujemy samym sobie, tym więcej z tej wartości możemy przekazać ludziom i otoczeniu”.




Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Otwartemu.


Komentarze

Popularne posty