Ja ci wierzę. O zapobieganiu przemocy seksualnej wobec dzieci i adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania- Ewa Kusz, Małgorzata Terlikowska Recenzja

Autor: Ewa Kusz, Małgorzata Terlikowska
Tytuł: Ja ci wierzę. O zapobieganiu przemocy seksualnej wobec dzieci i adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania
Wydawnictwo: Espe
Data wydania: 2022.03.01
Ilość stron: 256
Ocena: 6/10




                             Opis:


Trudno zmierzyć się z myślą, że statystycznie dwoje lub troje dzieci w każdej klasie doświadczyło jakiejś formy wykorzystania seksualnego. Społeczna świadomość, jak ogromnym ciężarem bywa trauma związana z wykorzystaniem, jest wciąż zbyt mała, by móc stworzyć skuteczny system ochrony dzieci i młodzieży. Mając na uwadze wagę tego tematu, autorki podejmują trudne wyzwanie uwrażliwienia rodziców, pedagogów i duszpasterzy na to zjawisko. Wyjaśniają, czym jest wykorzystanie seksualne, podpowiadają, jak adekwatnie reagować na sygnały płynące od dziecka, i wskazują skuteczne sposoby prewencji. 

Małgorzata Terlikowska i Ewa Kusz obalają mity. Pokazują mechanizmy działania sprawców, mówią o skutkach wykorzystania dzieci, ale przede wszystkim wskazują, jak można je ochronić. Prostym i zrozumiałym językiem. Po tę książkę powinni sięgnąć wszyscy, którym na dzieciach zależy: rodzice, dziadkowie, wychowawcy, nauczyciele, księża i dziennikarze też. Ona po prostu otwiera oczy.

Tomasz Krzyżak, „Rzeczpospolita”

To elementarz, który każdy rodzic i opiekun powinien przeczytać, przede wszystkim dla swoich dzieci i podopiecznych. Ale jest i inny powód – to lektura obowiązkowa, by móc zbudować świadome społeczeństwo, które przestanie za krzywdy winić ofiary i które odrobi lekcję ze swojej własnej ignorancji.

Paulina Guzik, dziennikarka, wykładowca 

Ewa Kusz – psycholog, psychoterapeutka, biegła sądowa; wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie; autorka programów prewencyjnych oraz artykułów z zakresu profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży.

Małgorzata Terlikowska – z wykształcenia etyk, z zawodu publicystka, dziennikarka i redaktorka. Mama pięciorga dzieci.




                              Książka porusza bardzo ważny temat, a mianowicie molestowania seksualnego. 
Może najpierw zacznę od tego, czym jest wykorzystanie seksualne...
To nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym zarówno psychicznym, jak i fizycznym, które skutkuje naruszenie godności lub poniżenie osoby nim dotkniętej.
                                          Autorki pokazują schematy działania sprawców oraz skutki takiego okrutnego postępowania, które zostaje z osobą skrzywdzoną na długie lata, a nawet na całe życie, co również skutkuje piętnem psychicznym i fizycznym....
„Kiedy o tym mówi, bardzo tę sytuację przeżywa, mimo że od tego zdarzenia mogło upłynąć wiele lat. To w osobie pokrzywdzonej zostało”.
Natomiast jeśli chodzi o karanie sprawców to, czy jest to adekwatne do popełnionego przez nich okrucieństwa? Inaczej tego nie ujmę, bo wydaje mi się, że nie da się ująć innymi słowami....
„Zasądzone kary bywają za niskie lub nieadekwatne do popełnionego czynu”.
                                                Według mnie to pozycja obowiązkowa dla rodziców, nauczycieli i grona pedagogicznego, ponieważ w szkołach wygląda to, jak wygląda i nie tylko, a nie powinno tak być.
                                             Bardzo podobała mi się ta książka i jest bardzo ważna i zasługuje na uwagę, ponieważ nadal jest to temat o, którym się nie mówi wiele, jak i zamiata pod dywan tak jak nigdy nic...




Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Espe.

Komentarze

Popularne posty