Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego- Violetta Rymszewicz Recenzja 

Autor: Violetta Rymszewicz
Tytuł: Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego
Wydawnictwo: Znak Koncept
Data wydania: 2022-08-01
Ilość stron: 288
Ocena: 10/10 

















                            Opis:


"Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego"



Ile kosztuje żona?

Zamówiona z katalogu lub przez Internet już od 5000 dolarów

Wylicytowana na aukcji dziewic – powyżej 1 miliona euro

Kupiona na targu w Bułgarii – od 350 dolarów

Wykonana z silikonu lub seksrobot – od 4000 funtów

Ile kosztuje żona? to opowieść o losach kobiet i mężczyzn, którzy szukają miłości i spełnienia w małżeństwie, i o tym, co stanie się ze światem, jeśli zabraknie kobiet gotowych na zamążpójście. Reportaże wędrują po całym świecie – od Stanów Zjednoczonych, przez Chiny, Indie, Tadżykistan, aż po Afrykę Subsaharyjską – i opowiadają historie o poszukiwaniu miłości, kulturowej przemocy wobec kobiet i niedoskonałościach instytucji małżeństwa w gwałtownie zmieniającym się świecie. Okazuje się jednak, że problem złego traktowania kobiet dotyczy również nas, Europejczyków, choć wciąż wydaje się nam, że to realia krajów po drugiej stronie globu.

Violetta Rymszewicz udowadnia, że systemowa przemoc wobec kobiet nie jest historyjką zza mórz i oceanów. Stanowi część naszej rzeczywistości, w której polski europoseł w wywiadzie z przekonaniem głosi: „Kobiety są mniej, inteligentne, słabsze i mniejsze, więc zarabiają mniej”, a znany pięściarz w programie rozrywkowym sugeruje, że „rozpuszczone kobiety trzeba lać”.

Jak wygląda status żon w różnych kulturach?

Dlaczego przemoc domowa wciąż jest tematem tabu?

Jak traktowana jest wdowa po śmierci swojego męża?

Dlaczego incele nienawidzą kobiet?

Czy świat jest sobie w stanie poradzić bez żon?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


„O przemocy wobec kobiet w Polsce pisze się z trudem. Z pozoru najprościej byłoby sięgnąć po dane statystyczne i rzucić je na papier, niech naprowadzą na pierwsze wnioski. A kiedy szok nieco minie, napisać o kulturowych źródłach i wpływach obowiązującego niegdyś prawa. Kłopot w tym, że polskie dane statystyczne o przemocy w rodzinie są politycznie i kulturowo wrażliwe. Polityka tematu przemocy w rodzinie nie lubi, a tradycyjne podejście nie dość, że ofiar nie rozumie, to jeszcze obarcza je winą i dobija komentarzami w stylu «pewnie go sprowokowała». Nie wszystkie przestępstwa przemocy w rodzinie są zgłaszane i trafiają do policyjnych statystyk, bo jak tu donosić na męża?”

"Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego" - reportaż Rymszewicz

Violetta Rymszewicz od zawsze chciała pisać, ale powstrzymywał ją nieuleczalny perfekcjonizm i widzenie świata w ostrych, nie zawsze jasnych barwach. Publikowała teksty w „Newsweek Polska”, „Gazecie Wyborczej” i na blogu w na:temat. Studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i University of Cambridge. Jest członkinią Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego i stamtąd czerpie akceptację dla różnych punktów widzenia, kultur i światopoglądów. Pracuje jako trener biznesu, pomaga kobietom planować kariery i ścieżki edukacyjne oraz wychodzić z kryzysów w karierze.







                                      Targ dziewic w XXI wieku w Europie, w Bułgarii, ma miejsce targ dziewic, gdzie rodzice sprzedają swoje córki kandydatom, po to, żeby dostali za nie dobre sumy, co według mnie jest po prostu hipokryzją...
„Bezdyskusyjnym zadaniem dziewcząt jest dobrze wyjść za mąż i przynieść rodzinę dumę i pokaźną gotówkę w zamian za dziewictwo”.
                        Żyjemy we współczesności, a nadal panuje przekonanie «bycia dziewicą do ślubu», po to, żeby «zachować czystość».
Czy to tylko tabu i "przekonanie i myśli średniowieczne" krajów muzułmańskich, biednych i Trzeciego Świata? Nie sądzę, ponieważ widać to nawet w Europie, jakby od tego miało zależeć, nie wiadomo, co...  
„Nie sposób jednak pominąć milczeniem jednej kwestii- tak długo, jak cała odpowiedzialność za pomyślne początki małżeństw będzie spoczywać, między dziewczęcymi nogami a wyznacznikiem wartości młodej kobiety będzie brak aktywności seksualnej przed ślubem, tak długo kobiety będą szukać sposobów, by radzić sobie z hipokryzją, i grać znaczonymi kartami, które rozdaje kultura z dziewiczym tabu w tle”.
                               Na świecie w niektórych częściach świata, wdowa nie ma żadnych praw, po śmierci męża. To jest tak absurdalne, że aż trudno uwierzyć, przytoczę jeden cytat....
„W niektórych społecznościach wdowie nie wolno także kąpać się przez osiem miesięcy, nawet w czasie menstruacji”.
Wyobrażacie to sobie? To jakaś totalna paranoja.
               Żyjemy w wolnym kraju, jest demokracja. W polskich domach panuje przemoc, natomiast na jaką skalę jest ona przyjmowana, jeśli chodzi o zgłoszenia?
Jak widać w naszym kraju, zgłoszenia są bagatelizowane, olewane, albo tylko odpowiednie służby rozmawiają i tyle. Uważam, że tak nie powinno być. Rząd powinien coś z tym zrobić, zresztą nie tylko z tym...  
„Przemoc domowa w Polsce często kryję się za zamkniętymi drzwiami. Czasami wychodzi poza cztery ściany domu, upubliczniona w mediach. Kłopot w tym, że na rozgłos zasługuje tylko ta wyjątkowo brutalna lub stosowana przez jakiegoś znanego mężczyznę- polityka, biznesmena lub celebrytę”.
                       Edukacja seksualna i nie tylko wygląda w naszym państwie, jak widać. 
W polskich szkołach jest przedmiot wychowanie do życia w rodzinie. Ten przedmiot to porządne kształcenie w tematyce seksu? Myślę, że wielu z was zna odpowiedź na to pytanie. Ten temat jest tandetą oraz porażką, ponadto przykładem mogą być sytuację w klasach, jeśli chodzi «końskie zaloty» w stosunku do dziewcząt przez kolegów z klasy, chociaż bywa też tak, że tych czynów dopuszczają się również inni. Skutki braku edukacji są takie, że nastolatki, dziewczyny, kobiety zachodzą w ciążę, dzieją się różne mroczne i niebezpieczne rzeczy, czyli: gwałt, molestowanie seksualne...
„O zmuszanie do donaszania martwych ciąż i przemilczenie przemocy w domu. Polki mają być milczące i posłuszne”.
                                                     Ta książka bardzo mi się spodobała, wciągnęła mnie tak, że przeczytam ją w kilka godzin. Bardzo ją wam polecam. Jest warta waszej uwagi, zwłaszcza nastolatek, dziewczyn, które dopiero wchodzą w okres dojrzewania i kobiet.





Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Znak Koncept. 

Komentarze

Popularne posty