Trawa - Keum Suk Gendry - Kim Recenzja 

Autor: Keum Suk Gendry - Kim 
Tytuł oryginału: Grass
Tytuł: Trawa 
Wydawnictwo: Centrala 
Data wydania: 2021-04-27
Ilość stron: 488
Ocena: 10/10























                              Opis:


Ta prawdziwa historia koreańskiej „pocieszycielki” pokazuje, w jaki sposób okrucieństwo wojny niszczy życie kobiet.

„Trawa” to głośna antywojenna powieść graficzna, przedstawiająca historię życia koreańskiej dziewczyny, Lee Ok-sun, która została zmuszona do świadczenia usług seksualnych w japońskiej armii cesarskiej podczas drugiej wojny światowej – spornego rozdziału w historii Azji XX wieku.

Począwszy od dzieciństwa Ok-seon, „Trawa” pokazuje rozpoczęcie II wojny światowej z perspektywy bezbronnego dziecka, szczegółowo opisując, jak jednostka doświadczyła japońskiej okupacji i pokazując powszechne cierpienie, jakie spowodowała ona dla zwykłych Koreańczyków. Kim Geum-suk podkreśla siłę bohaterki w pokonywaniu wielu form przeciwności. „Trawa” namalowana została czarnym tuszem, przedstawia szczegółowo i pięknie krajobrazy Korei, a do namalowania pełnych mroku wspomnień Ok-seon autorka użyła ciężkiego pędzla.

Wywiady rysowniczki ze starszą już panią Lee Ok-seon stają się integralną częścią komiksu, tworząc serce i strukturę tej powieści graficznej, dając nam całościowy obraz tego, jak cierpienie zmieniło bohaterkę w czasie wojny. „Trawa” to przełomowa powieść graficzna, która ukazuje przerażającą cenę wojny i znaczenie pokoju.














               „Słowo "Miłość" brzmi tutaj dziwnie. Kiedy trafiasz do piekła, potrzebujesz siły woli, żeby przeżyć”.
Na świecie i w życiu są takie historie, o których nie można zapomnieć i trzeba mówić głośno. O to przed wami przerażająca, bolesna historia kobiet podczas II Wojny Światowej w Azji XX wieku...
              „I tak...

            ... Na oczach koleżanek...

                    Zgwałcili mnie jak przedmiot”.
Mimo iż tematyka tej powieści graficznej nie jest łatwa, ale chciałam ją przeczytać ze względu na hołd kobiecości i szacunek w stosunku do ofiar. Ponadto uważam, że jest zdecydowanie za cicho o tej książce, a powinno być bardzo głośno. Autorka przedstawia prawdziwą historię jednej z „pocieszycielek” japońskiej armii, Lee Ok-sun, która jako wczesna nastolatka i dojrzewająca dziewczynka, pod przymusem trafiła do piekła dla dziewczyn i kobiet, które wbrew swojej woli musiały usługiwać seksualnie japońskim żołnierzom. Lektura zrobiła na mnie ogromne wrażenie, iż już słyszałam o tym mrocznym rozdziale Azji XX wieku, mimo tego dowiedziałam się o tej okropnej historii według mnie zdecydowanie za późno. 
            „Trawa” to historia jednej z ofiar japońskiej niewoli seksualnej i jednocześnie wszystkich. To także historia kilkunastoletnich i dwudziestoletnich kobiet w epoce, w której patriarchalna dyskryminacja kobiet była powszechna. , kiedy biedne córki z niższych klas zmuszano do życia także jako kobiety do towarzystwa”.
Trawa pokazuje, jak wojna niszczy życie, zwłaszcza kobiet, a strony tej książki są tego dowodem. Jest to bardzo wzruszająca, wartościowa, trudna i bardzo bolesna historia, ale bardzo potrzebna, z tego powodu, że w moim odczuciu za mało się o niej mówi i mam nadzieję, że będzie więcej.







Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Centrala. 

Komentarze

Popularne posty