Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie. O kobiecości, seksualności i płodności - Małgorzata Malińska Recenzja 

Autor:Małgorzata Malińska 
Tytuł: Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie. O kobiecości, seksualności i płodności 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania: 2023.03.08
Ilość stron: 372
Ocena: 10/10















                       Opis:

Strefa intymna, dotycząca najbardziej osobistych obszarów życia człowieka, jest trudna do zbadania – stanowi kłopot zarówno dla badacza, jak i członków badanej społeczności. Tylko wejście w bliskie relacje z kobietami badanych wsi, budowane latami zaufanie, umożliwiło autorce opisanie sfery często skrywanej nawet przed najbliższymi. Ta unikalna książka wprowadza czytelnika prosto do domów kobiet, z którymi rozmawiała autorka. Wciąga go wręcz w realia życia codziennego, uroczystości, tradycji i obrzędów.


W Esz-Szagarze i El-Wardzie mieszkałam wraz z miejscowymi rodzinami i uczestniczyłam w ich codziennym życiu. Razem z kobietami gotowałam, prałam i sprzątałam. Brałam też udział w uroczystościach weselnych, obrzezaniu dziewczynek i obrzędach zār. Uważam, że tylko dzięki temu, iż mieszkałam w domu Amal, Zeinab i Hody, jak również w domach innych kobiet z ich rodziny, mogłam nie tylko stale uczestniczyć w ich życiu, ale też wielokrotnie rozmawiać z tymi samymi kobietami o sprawach ich dotyczących. Dzięki temu, że kobiety te obdarzyły mnie zaufaniem, mówiły o tym co dla nich – w kontekście życia rodzinnego –najważniejsze, czyli o ich seksualności i płodności. A wszystko to, o czym mówiły, mogły powiedzieć tylko kobiecie. Tak więc moja książka napisana jest z kobiecej perspektywy.

od Autorki

 

 

Małgorzata Malińska – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk socjologicznych. Naukowo zajmuje się socjologią i antropologią społeczną Afryki – zarówno krajów muzułmańskich, jak i Czarnej Afryki. Jej zainteresowania badawcze obejmują małżeństwo i życie rodzinne tradycyjnych społeczności. W swych badaniach terenowych koncentruje się na zagadnieniach związanych z kobiecą seksualnością, płodnością i żeńskim obrzezaniem w Afryce.














                             „Dla matek najważniejsze jest to, że infibulacja kreuje w ich córkach kobiecość i płodność, natomiast ojcowie podkreślają wartość społecznej kategorii dziewictwa i nienagannego sposobu postępowania kobiety, czyli składowych moralnej czystości nierozerwalnie związanej z hormonem mężczyzn z rodziny”.
Wczoraj skończyłam czytać tę książkę i powiem wam szczerze, że nie można na pewno, koło niej przejść obojętnie. Autorka mieszkała w afrykańskich wioskach, gdzie uczestniczyła w ich codziennym życiu oraz była obok tych wszystkich kobiet. A to właśnie im oddaje głos...
                     Naprawdę nie żałuję, że ją przeczytałam, natomiast porusza ona bardzo ważne sfery, na które można rozmawiać tylko z kobietami, mam tutaj na myśli przede wszystkim obrzezanie kobiet, które jest do teraz praktykowanym rytuałem, bo to według ich przekonań, kultury i religii oznacza, że jest "godna bycia" żona i matką, bo inaczej nie jest prawdziwą kobietą i splami honor swojej rodziny....
„Zazwyczaj sproszkowany lek aplikują na ranę. Inne dokonują tych zabiegów w sposób tradycyjny, czyli bez użycia jakichkolwiek środków medycznych, w tym antyseptycznych i anestezji. Podstawowymi „instrumentami chirurgicznymi” akuszerek są żyletka, niewielki nóż lub brzytwa”.
Uważam, że to absolutnie powinno i musi być zakazane, bo jest to zwykłe bydlackie i barbarzyńskie obrzęd, który absolutnie nie powinien nie mieć miejsca. Ponadto kobiety, które wykonują te zabiegi, nie posiadają wiedzy medycznej, a ten "zabieg honorowy" jest praktykowany od setek i tysięcy lat. A wszystkie dziewczynki, potem kobiety są okaleczone i obdarte z radości, przyjemności seksualnej i przede wszystkim zdrowego funkcjonowania. Mam nadzieję, że przyjdzie dzień, kiedy przestanie być w ogóle praktykowany. Osobiście bardzo na to liczę. 
                                    „No, bo jak ona jest rozcięta, no to to jest ból. Tak tu już jest. Tak tu jest”.
Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie. O kobiecości, seksualności i płodności jest bardzo wartościową i edukacyjną lekturą, która zasługuje na uwagę, iż dotyczy sfer każdej z nas. To książka dla kobiet kobietach, które muszą się na to godzić, bo tak już jest, ale to nie oznacza, że tak musi być. Małgorzata Malińska zrobiła kawał dobrej roboty, a jej lekturę myślę, że powinien przeczytać każdy, żeby mieć świadomość, że ta popi*rd*l*n* tradycja nie ma prawa mieć w ogóle miejsca. 










Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Akademickiemu Dialog. 

Komentarze

Popularne posty