Sekrety Humli Hansson - Kristina Sigunsdotter , Ester Eriksson Recenzja
Autor: Kristina Sigunsdotter, Ester Eriksson
Tytuł oryginału: Humlan Hanssons hemligheter
Tytuł: Sekrety Humli Hansson
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2023.04.25
Ilość stron: 110
Ocena: 4/10
Opis:
Pierwszy tom trylogii, w której Humla Hansson, wrażliwa i utalentowana nastolatka, dzieli się swoimi sekretami, a także – rysunkami. Tekst oraz liczne ilustracje przepełnione są zarówno bólem istnienia dojrzewającej dziewczyny, jak i inteligentnym i nieco sarkastycznym humorem wnikliwej obserwatorki rzeczywistości.
Humla ma prawie dwanaście lat i chodzi do piątej klasy. Jej życie było całkiem znośne do momentu, gdy zachorowała na ospę. Nie dość, że jej ciało pokryły sto trzy krosty, to gdy wróciła po dwóch tygodniach do szkoły, okazało się, że jej najlepsza przyjaciółka Nour zaczęła się zadawać z koniarami i jej nie zauważa. Humla czuje się bardzo samotnie i żeby jakoś przetrwać, zamyka się na przerwach w toalecie. Jednocześnie jej ukochana ciocia Fanny trafia na oddział psychiatryczny i Humla zastanawia się, co zrobić, by przywrócić jej chęć życia. Humla dzieli z ciocią Fanny zainteresowanie sztuką i chce zostać artystką tak jak ona.
Książka nagrodzona w 2020 roku szwedzką Nagrodą Augusta dla najlepszej książki dla dzieci i młodzieży.
„Zapytałam, czy pojedziemy ją odwiedzić w szpitalu, ale tata odpowiedział, że zobaczymy”.
Humla Hansson, wrażliwa i utalentowana nastolatka, dzieli się swoimi sekretami, a także – rysunkami. Ilustracje i tekst zawarty w tej historii przepełniony jest jej wszystkimi uczuciami, które w sobie tłumiła.
„Nie mam przyjaciół i wciąż nie doczekałam się młodszej siostry”.
Dwunastolatka czuję się samotna i odrzucona przez swoją najlepszą przyjaciółkę, która od jakiegoś czasu większą uwagę poświęca paczce najlepszych dziewczyn, jej ukochana ciocia leży w szpitalu psychiatrycznym, a w domu i poza nim nikt za bardzo nie poświęca jej swojego czasu. Możecie się domyślać, że dla naszej głównej bohaterki jest to bardzo przykre i bolesne, bo powiedzmy sobie szczerze, że w tym wieku i etapie życia, szkolne przyjaźnie i uwaga bliskich jest bardzo ważna, natomiast w momencie, kiedy nie dostaje tego, czego potrzebuje, to swoje emocje i przeżycia zawiera w swoich rysunkach, które są całe przepełnione jej cierpieniem i wrażliwością, iż tylko w ten sposób, potrafi sobie jakoś radzić.
Sekrety Humli Hansson nie wpisały się za bardzo w moje gusta, z tego powodu, że nie za bardzo przeżywałam wszystkie emocje z Humlą, czego żałuję. Jednakowoż myślę, że ta pozycja zasługuje na uwagę, zwłaszcza młodych czytelników. Ja już mam prawie dwa razy tyle lat, co nasza tytułowa bohaterka, więc być może, literatura dziecięca nie jest już dla mnie.
Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Zakamarki.
Komentarze
Prześlij komentarz