Czas postu, Czas uczty - Anita Desai Recenzja 

Autor: Anita Desai 
Tytuł oryginału: Fasting, Feasting
Tytuł: Czas postu, Czas uczty 
Wydawnictwo: Akademickie Dialog
Data wydania: 2004.03.01
Ilość stron: 233
Ocena: 1/10















                        Opis:

Jest to poruszająca, zabawna, zmuszająca do refleksji powieść o stosunkach rodzinnych, panujących współcześnie w dwóch całkiem odmiennych kulturach - indyjskiej i amerykańskiej. Jest to też opowieść o tym, jak zaspakajane są w tych kulturach potrzeby człowieka. Tytuł książki nawiązuje do jedzenia w sensie dosłownym, jak też przenośnym (pożywienie dla ducha). Każda z tych kultur ma obszary „głodu“ i „sytości“, które podświadomie przenosi na poziom kulinarny. W pierwszej części powieści indyjska rodzina karmi swe dzieci do przesytu nadmierną troską i ingerowaniem w każdą sferę życia; w drugiej - młoda Amerykanka odczuwająca „głód“ emocjonalny popada w bulimię. Postacią łączącą obie części powieści jest Arun, Hindus, który przyjechał na studia do Ameryki.

Anita Desai - jedna z najbardziej znanych współczesnych pisarek indyjskich piszących po angielsku. Urodziła się w 1933 roku w Indiach w rodzinie Bengalczyka i Niemki. W swoim dorobku pisarskim ma powieści, opowiadania i utwory dla dzieci. Powieść "Czas postu, czas uczty" jak też dwie inne "Clear Light of Day" i "In Custody" kandydowały do nagrody Bookera. "In Custody" doczekało się adaptacji filmowej. Powieść "Fire On the Mountain" otrzymała nagrodę Winifreda Holtby'ego, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Literackie w Londynie. Anita Desai jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego i Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Wykłada w Massachusetts Institute of Technology oraz w Girton College w Cambridge.








                        „Za­mknię­te drzwi były dla Mamy sy­gna­łem, że na­le­ży prze­szu­kać pokój i wy­kryć obrzy­dli­stwo, nie­czy­stą plamę. Nie­czy­stą, bo z ludz­kiej krwi, z ko­bie­cej krwi”.
Rodzina indyjska karmi swoje dzieci do przesytu i ingeruje w każdą strefę życia. Natomiast w Ameryce, młoda dziewczyna popada w bulimię. Arun jest postacią, która łączy obie te części...
                                      Myślałam, że będzie to pełna emocji lektura, lecz niestety się przejechałam, bo miałam wrażenie, że nie działo się kompletnie nic w tej historii, a akcja stała w miejscu. Spodziewałam się, że dostanę książkę, gdzie będą świetnie przedstawione stosunki amerykańsko — indyjskiej i różnice kulturowe, a dostałam tylko płytkie opisy, a dialogi były totalnie niepogłębione.
                    Czas Postu, Czas Uczty nie wywarła na mnie żadnego wrażenia. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką i chyba na razie ostanie.






Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Akademickiemu Dialog. 

Komentarze

Popularne posty